Dnevi državnega odvetništva 2025

12. maja in 13. maja 2025 so v Mariboru potekali Dnevi državnega odvetništva, dvodnevno strokovno izobraževanje, namenjeno poglobljenemu razumevanju vloge Državnega odvetništva Republike Slovenije. Letošnja osrednja tema z naslovom Država kot nosilka pogodbenih in finančnih obveznosti izpostavlja pomen pravnega varstva javnega interesa in odgovornega upravljanja državnega premoženja.

Prvi dan se je začel z otvoritveno slovesnostjo in slavnostnimi nagovori generalne državne odvetnice dr. Ane Kerševan, video nagovorom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar, državnega sekretarja na Ministrstvu za pravosodje dr. Milana Brgleza ter državne sekretarke na Ministrstvu za finance Gordane Pipan.

Generalna državna odvetnica dr. Ana Kerševanje v nagovoru izpostavila pomembno vlogo državnih odvetnikov pri sklepanju, obravnavi in reševanju sporov o raznolikih pravnih razmerjih, v katera vstopa država, pri tem pa prek vzporednice z razmerji, v katera vstopamo kot posamezniki, poudarila prvine in kvalitete razmerij, ki so za državo vitalnega pomena – pogodbe z njenimi uslužbenci, pogodbe o zadolževanju, sodne poravnave, gradbene pogodbe, ipd. Predstavila je pomembnejše rezultate lanskoletnega dela, pozitivne premike na področju mirnega reševanja množičnih, tudi socialnih sporov in posebej tudi odmevnejše primere na območju pristojnosti zunanjega oddelka Državnega odvetništva v Mariboru, kjer se odvijajo tudi letošnji Dnevi. Poudarila je pomemben prispevek vseh državnih odvetnic in odvetnikov, kandidatov za državne odvetnike in administrativnega kadra za doseganje teh rezultatov ter se jim zahvalila za njihov trud in predano delo. Obenem je poudarila, da spreminjajoče razmere ne dopuščajo počitka na dobrih statistikah in da je pomembna tudi sposobnost samorefleksije in zavedanja, da lahko svoje delo na marsikaterem področju še izboljšamo.

Generalna državna odvetnica je v nadaljevanju poudarila, da je nadaljnje delo in celo obstoj Državnega odvetništva v veliki meri odvisen od tega, ali bo mogoče zajeziti kadrovski odliv, ki se je pričakovano začel nakazovati po plačni reformi, ki je med državnimi odvetniki, ki so javni uslužbenci in tistimi, ki so funkcionarji, zarezala še večje razlike od teh, ki so se generirale do sedaj. Ponovno je apelirala k čimprejšnjemu sprejemu reforme, ki je v pripravi v tvornem sodelovanju z Ministrstvom za pravosodje in ki je bila v izhodiščih potrjena s strani koalicije. Ta bi med ostalim državnim odvetnikom poenotila status in jih vrnila med pravosodne funkcionarje, kar bi zagotovilo tudi na osebnih interesih in ne na plačnih razredih utemeljeno konkurenco med kadri znotraj pravosodja. Obenem je poudarila, da se je prav v časih negotovosti, ki preveva državne odvetnike in ki je za razmerja sicer erozivna, treba zavedati, da spremembe ne pridejo čez noč in da štejejo vztrajnost, integriteta in kvaliteta tega, kar vsak posameznik doprinese s svojim delom in z odnosi v kolektivu in navzven. Po mnenju generalne državne odvetnice je poleg tega bistveno, da se zavedamo tudi razmerja do samih sebe in odgovornosti za svoje psihofizično dobro počutje, pri čemer je izrazila upanje, da bo v prihodnje k razbremenitvi kolegov prispevala tudi umetna inteligenca. V tem oziru je predlagala usklajen pristop pri razvoju teh programov za vse pravosodne organe in izrazila pripravljenost Državnega odvetništva za tesno in konstruktivno sodelovanje.

Svoj prispevek je sklenila z ugotovitvijo, da so razmerja – bodisi ta, ki jih sklepamo sami bodisi ta, ki jih sklepamo za državo ali v imenu države, vedno odraz širšega konteksta dejavnikov, ki se jih zavedamo, pogosto pa v celoti sploh ne. Zato je pomembno, da imamo vselej v uvidu čim širšo sliko in da se zavedamo svoje vloge in odgovornosti v njej, saj bomo na ta način najbolj tvorno prispevali k boljšim razmerjem, tako medosebnim, kot tem, ki jih tudi s pomočjo državnih odvetnikov sklepa država in na podlagi katerih sprejema svoje najpomembnejše pogodbene in finančne obveznosti.

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar je v video nagovoru poudarila ključno vlogo državnega odvetništva pri varovanju pravne države. Nagovor objavljamo v celoti.

»Spoštovana generalna državna odvetnica, dr. Ana Kerševan, spoštovane državne odvetnice in odvetniki, spoštovane gostje in gosti, drage kolegice in kolegi.

Z veseljem delim z vami nekaj misli ob začetku letošnjih Dnevov državnega odvetništva, ki jih tokrat osvetljuje še posebej pomembna tema: vloga države kot nosilke pogodbenih in finančnih obveznosti. Izbrali ste temo, ki nosi v sebi jedro odgovornosti države – temelje pravne varnosti in s tem izredno pomembno zaupanje ljudi v delovanje naših institucij.

Državno odvetništvo Republike Slovenije ima pri tem eno od najodgovornejših nalog. S svojim predanim, strokovnim in vestnim delom vsak dan dokazujete, kako pomemben varuh ustavnega reda, stvarnega in finančnega premoženja ter interesov države ste. Statistični podatki iz vaših letnih poročil to potrjujejo brez vsakega dvoma. Iskreno vam čestitam za odlično opravljeno delo.

Državno odvetništvo je trden steber pravne države. Prispevate k razreševanju sporov, krepitvi pravne varnosti in varstvu človekovih pravic. Pri svojem delu ne izkazujete le izjemnega znanja in izkušenj, temveč tudi etično zavezanost pravičnosti in spoštovanju zakonitosti. Zato potrebujete stabilno zakonodajo, dobro tehnično podporo in delovno okolje, ki omogoča tako strokovno odličnost kot ustrezni karierni razvoj. Prepričana sem, da bi funkcionarski položaj okrepil vlogo državnega odvetnika.

Ob tem upam, da se vam v prihodnosti pridruži čim več mladih kandidatov za državne odvetnike. V preteklosti sem že podprla prizadevanja za reformo vašega delovanja – ta stališča delim tudi danes. Upam v njeno čimprejšnjo realizacijo in verjamem v vaša prizadevanja v dobrobit Republike Slovenije tudi v prihodnje.

Iskrena hvala, ker s svojim delom vsak dan dokazujete, kako pomembna je moč prava v službi države in njenih ljudi. Želim vam navdihujočo in uspešno razpravo. Srečno!«

Tudi državni sekretar na Ministrstvu za pravosodje dr. Milan Brglez je izpostavil odlične rezultate državnih odvetnikov, ki uspešno zastopajo državo pred sodišči  in s tem ščitijo davkoplačevalska sredstva: »Vsaka odločitev, vsako pogajanje in vsaka pravna razlaga, ki jo podate državni odvetniki, ima neposreden vpliv na to, kako učinkovito in odgovorno država ravna s sredstvi davkoplačevalcev, kako spoštuje pravno varnost in kako dosledno izpolnjuje svoje zaveze. Podatki na področju obrambe države pred odškodninskimi zahtevki, v katerih se državi očita protipravno ravnanje, in kjer je vaša uspešnost kar v 99,87%, nas izredno veseli. To pomeni, da ste praktično v vseh primerih dokazali, da se je državi v postopkih pred sodišči neutemeljeno očitala povzročitev škode, s tem pa pomagali prihraniti kar 654.455.366,98 evrov proračunskih sredstev. […] Državno odvetništvo je torej nedvomno več kot zgolj pravni zastopnik države. Je njena vest, njen pravni kompas in pogosto tudi prva obrambna črta pred nerazumnimi zahtevki ali neutemeljenimi tožbami. Vaša naloga ni enostavna – zagovarjate interese države, ki niso vedno zgolj finančni, temveč pogosto nosijo globlji pomen – pomen varovanja javnega interesa, pravne države in družbene pravičnosti.

Poudariti želim tudi vlogo državnega odvetništva kot varuha integritete in zakonitosti v poslovanju države. Vaše delo, četudi pogosto oddaljeno od oči javnosti, pomembno prispeva k temu, da država kot pravni subjekt deluje odgovorno, pregledno in skladno s pravnim redom. V tem je tudi vaša posebna moč – ker znate povedati tudi tisto, kar država mora slišati, četudi ni vedno prijetno.

Na ministrstvu se zavedamo, da učinkovito, strokovno in neodvisno državno odvetništvo ni le privilegij, temveč pogoj za vsako moderno pravno državo. Zato ostaja krepitev vašega položaja, iskanje rešitev za izboljšavo  pogojev vašega dela ter zagotavljanje kadrovskih in tehničnih zmogljivosti ena od prioritet našega ministrstva. V zadnjem letu skupaj pospešeno pripravljamo gradivo novele Zakona o državnem odvetništvu (15. maja bo potekal že 17. sestanek delovne skupine), s skupnim ciljem izboljšati učinkovitost dela državnih odvetnikov in ureditvijo ustreznega položaja v pravosodju. Vem, da se od vas veliko pričakuje, zato si bomo še naprej prizadevali, da boste imeli tudi ustrezna orodja, da to delo kakovostno opravite.«

Državna sekretarka na Ministrstvu za finance Gordana Pipan, je v svojem nagovoru izpostavila pomen sodelovanja med državnimi organi: »Pravno varstvo javnih sredstev in odgovorno zastopanje države v postopkih zagotavlja stabilnost in zaupanje v naš finančni sistem.« Dodala je tudi, da Državno odvetništvo pomembno prispeva k pravni varnosti in delovanju pravne države, saj s svetovanjem in pravnimi mnenji omogoča preventivno reševanje težav, še preden pride do sodnih postopkov: »Z vidika vpliva na javne finance pozdravljamo tudi preventivno delovanje Državnega odvetništva – izogib nepotrebnim stroškom je izraz gospodarnega ravnanja.«

V nadaljevanju je vodja Mednarodnega oddelka Državnega odvetništva RS,  višja državna odvetnica mag. Nataša Pintar Gosenca v uvodnem predavanju predstavila vlogo Državnega odvetništva kot zastopnika države pri izpolnjevanju obveznosti iz arbitražnih sporazumov. Višja državna odvetnica Aleksandra Vrhunc Kovačič je predstavila pogodbene in finančne obveznosti države glede na statistične podatke Državnega odvetništva za leto 2024. Program se je nadaljeval s prispevkom Branka Žunca z naslovom "Od dobrega do odličnega pogajalca".

Drugi dan, 13. maja, je višja državna odvetnica mag. Jana Morela predavala o problematiki izbrisa podrejenih finančnih instrumentov v okviru bančne sanacije v letih 2013 in 2014. Vodja svetovalno-analitičnega oddelka Državnega odvetništva RS, višji državni odvetnik Igor Kovačič, je predstavil svetovalno vlogo  Državnega odvetništva pri sklepanju in izvrševanju pogodb, Peter Pogačar, direktor Direktorata za javni sektor na Ministrstvu za javno upravo pa je osvetlil specifike delovnopravnih pogodb javnih uslužbencev. Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je predstavil specifike o upravnih pogodb, višja državna odvetnica Ana Martina Hočevar je predstavila posledice uveljavitve Zakona o odpravi krivic zaradi izbrisa pravnih oseb iz sodnega registra v obdobju od 23. julija 1999 do 15. januarja 2008 (ZOKIPOSR), državna odvetnica Melita Primožič pa je osvetlila temo o posegih države v obstoječa koncesijska razmerja.

 

Državno odvetništvo v letu 2024

 

Državno odvetništvo Republike Slovenije je v letu 2024 na področju delovnopravnih in socialnopravnih zadev uspešno zaključilo 853 primerov, od tega 510 delovnopravnih in 343 socialnopravnih. Pomemben poudarek je bil na mirnem reševanju sporov – sklenjenih je bilo 122 sodnih poravnav v delovnopravnih zadevah (23,92 %) in 85 poravnav v socialnopravnih zadevah (24,78 %). Pomemben del dejavnosti odvetništva predstavlja tudi zastopanje Republike Slovenije v mednarodnih arbitražah. Od uveljavitve Zakona o državnem odvetništvu iz leta 2017 je Državno odvetništvo pristojno za zastopanje države pred tujimi in mednarodnimi arbitražami. Med letoma 2021 in 2022 so bili pred Mednarodnim centrom za reševanje investicijskih sporov (ICSID) sproženi trije zahtevni arbitražni postopki, katerih skupna vrednost zahtevkov presega 700 milijonov evrov. Državno odvetništvo je zasnovalo pregleden in učinkovit sistem zastopanja, ki zagotavlja visoko raven varstva pravic in interesov države. Dodatno je Državno odvetništvo uspešno pristopilo k izzivom, ki jih je prinesla uveljavitev Zakona o odpravi krivic zaradi izbrisa pravnih oseb iz sodnega registra (ZOKIPOSR), ter oblikovalo posebno delovno skupino za usklajeno obravnavo teh zahtevnih primerov. Na področju koncesijskih pogodb ostaja pomembno načelo, da lahko javni interes upravičeno prevlada nad pridobljenimi pravicami koncesionarjev, kar omogoča državi ustrezno pravno ukrepanje v obstoječih pogodbenih razmerjih. Povečalo se je tudi število pravnih mnenj, ki jih je Državno odvetništvo podalo ministrstvom pri sklepanju pogodb – s 28 v letu 2023 (1,6 % vseh pogodb) na 43 v letu 2024 (2,4 % vseh pogodb), kar kaže na okrepljeno zavedanje o pomenu pravnega pregleda pri sklepanju pomembnih državnih pogodb.

 

Odškodninska odgovornost države

 

  • 655.324.371,50 EUR, znesek, ki so ga nasprotne stranke v sodnih sporih vtoževale od Republike Slovenije iz naslova odškodninske odgovornosti države.
  • 869.004,52 EUR, naloženo plačilo obveznosti iz naslova odškodninske odgovornosti države.
  • 0,13%, izplačanih odškodnin.
  • 99,87%, prihranjenih proračunskih sredstev.

 

Leto 2024 v številkah

 

  • 44.532, prejeto število zadev v letu 2024.
  • 79.303, skupno število zadev v delu v letu 2024.
  • 47.289, skupno število zaključenih zadev v letu 2024.
  • 983, prejetih zadev v predhodnem postopku.
  • 159, zahtev za oblikovanje pravnega mnenja.
  • 2.707, narokov so imeli višji državni odvetniki, državni odvetniki in kandidati za državnega odvetnika razpisanih v letu 2024 na vseh področjih svojega dela.
  • 728.837 EUR prihodkov je Državno odvetništvo RS v letu 2024 iz naslova priznanih stroškov zastopanja odvedlo v proračun RS.