Delegacija državnih odvetnikov iz Albanije na študijskem obisku

V okviru evropskega projekta za podporo pravosodnim institucijam v državah nečlanicah EU je Državno odvetništvo Republike Slovenije med 18. in 20. junijem 2025 gostilo strokovno delegacijo albanskih državnih odvetnikov, ki jo je vodil generalni državni odvetnik Republike Albanije Odisej Moçka. Tridnevni študijski obisk je potekal pod naslovom »Podpora državnemu odvetništvu pri usklajevanju sodnih praks z najboljšimi praksami EU in standardi človekovih pravic« in je vključeval vrsto vsebinskih predstavitev, obiskov pravosodnih institucij ter poglobljeno razpravo o skupnih izzivih in dobrih praksah.

Organizatorji obiska albanskih državnih odvetnikov so poudarili, da je bilo Državno odvetništvo RS izbrano kot destinacija študijskega obiska zaradi svoje odlične organiziranosti, pravne doslednosti in visoke strokovne avtonomije, ki omogočajo učinkovito zastopanje države v domačih in mednarodnih postopkih. Posebej so izpostavili tudi razvito kulturo usposabljanja in mentorstva, področji, ki ju želi albansko Državno odvetništvo dodatno okrepiti. Kot pomemben dejavnik so navedli tudi digitalizacijske pobude, ki jih Državno odvetništvo RS razvija ob podpori Evropske komisije in ki služijo kot zgled za reforme v Albaniji. Ocenili so tudi, da sodelovanje z akademskimi ustanovami, zlasti s Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani, prispeva k večji prepoznavnosti, razvoju strokovnih vsebin in mentorstva, kar so cilji, h katerim stremijo tudi sami.

Obisk, ki ga je soorganizirala Delovna skupina za mednarodno sodelovanje Državnega odvetništva RS, se je začel z vsebinsko bogatim prvim dnem v Ljubljani. Dogodek sta odprla namestnica generalne državne odvetnice Mateja Senih in generalni državni odvetnik Republike Albanije Odisej Moçka.

V strokovnem delu so višji državni odvetniki dr. Jurij Groznik, Aleksandra Vrhunc Kovačič, mag. Mojca Kralj Pajek, mag. Alenka Žagar, Mateja Senih, državna odvetnica Katja Štepec in kandidatka za državno odvetnico Špela Peršl predstavili organizacijo, kadrovske strukture, pravne pristojnosti in statistične kazalce delovanja Državnega odvetništva RS. Poudarjene so bile tudi prakse varovanja javnega interesa, pomen stalnega usposabljanja ter vključenost mladih pravnikov.

Popoldne je delegacija obiskala Vrhovno sodišče RS, kjer jih je sprejel predsednik dr. Miodrag Đorđević, skupaj s sodnikom dr. Erikom Kerševanom in predstavnikom za odnose z javnostmi Jašo Zobcem. Osrednje teme so bile digitalizacija sodstva, vpliv evropskega prava in vloga umetne inteligence v pravosodju. Sledil je obisk Ustavnega sodišča RS, kjer so se gostje seznanili z delovanjem in ustavnopravnimi postopki.

Drugi dan se je program nadaljeval z obiskom Ministrstva za pravosodje, kjer so jih sprejeli dr. Milan Brglez, mag. Robert Golobinek in Maja Velič. Pedstavili sp postopke izvrševanja sodb Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) in delovanje medresorske delovne skupine.

Delegacija je obiskala Zunanji oddelek na Ptuju, kjer jih je sprejela vodja Zunanjega odddelka na Ptuju, višja državna odvetnica Valerija Vele. Pravnik Kvirin Petrač je predstavil strukturo in vlogo oddelka, sodelavka vpisnika Nicole Drevenšek pa je prikazala informacijski sistem Feniks, ki je požel veliko zanimanja zaradi svoje učinkovitosti in preglednosti. Državna odvetnica Danijela Ćujo in kandidat za državnega odvetnika Jure Pirc sta predstavila uporabo e-sodstva in aplikacij za dostop do sodne prakse.

Zadnji dan se je srečanju se je pridružil tudi veleposlanik Republike Albanije v Sloveniji, njegova ekscelenca Oljan Kanushi. Prispevki so bili osredotočil na delovanje Mednarodnega oddelka Državnega odvetništva RS, delegaciji je podrobno delovanje predstavila vodja oddelka, višja državna odvetnica mag. Nataša Pintar Gosenca. Osredotočila se je na izzive v kompleksnih mednarodnih zadevah. Sledili so prispevki višje državne odvetnice mag. Andreje Vran o zastopanju pred ESČP, višje državne odvetnice Katje Plauštajner Metelko LL.M. ZDA o arbitražnih postopkih ter višje državne odvetnice mag. Ane Dežman Mušič o uporabi umetne inteligence v pravni praksi. Kandidat za državnega odvetnika Nik Gomboc in državna odvetnica Sabrina Lončarič sta predstavila konkretne izzive mednarodnih arbitraž, predstavnica za odnose z javnostmi Hana Radovan pa pomen uravnoteženosti med transparentnostjo in varovanjem informacij pri komuniciranju z mediji in širšo javnostjo.

Obisk se je zaključil z odprto razpravo in potrditvijo želje po nadaljnjem sodelovanju.