Pričeli so se Dnevi Državnega odvetništva 2024: Problematika okolja in naravnih virov v središču razprav v Lipici

Pričeli so se tradicionalni Dnevi Državnega odvetništva. Dogodek, ki je v strokovnem delu tradicionalno namenjen predstavitvi najaktualnejših pravnih vprašanj s področja zastopanja države vsako leto poveže državne odvetnike in ugledne zunanje strokovnjake. Tudi tokratni Dnevi Državnega odvetništva ponovno potrjujejo svoje mesto kot eno ključnih stičišč idej in praks na področju prava.

Letošnji dnevi, ki potekajo v Lipici, so posvečeni problematiki okolja in naravnih virov. Z govori so jih slavnostno otvorili generalna držana odvetnica dr. Ana Kerševan, minister za naravne vire in prostor Jože Novak in ministrica za pravosodje Andreja Katič. Uradni del slavnostne prireditve se je zaključil s predavanjem ene izmed slovenskih pionirk raziskovanja vpliva podnebnih sprememb, dr. Lučke Kajfež Bogataj »Kako preživeti na planetu, ki ne raste?«.

Ključni poudarki govorcev:

Generalna državna odvetnica dr. Ana Kerševan je v svojem govoru nagovorila pomembnost pravilnega obravnavanja okoljskih vprašanj in odškodninske odgovornosti države. Izpostavila je, da je Državno odvetništvo Republike Slovenije v preteklem letu uspešno obranilo več kot 99 % vseh zahtevkov, kar kaže na visoko stopnjo odgovornosti, ki pa po njenem mnenju ni vedno ustrezno cenjena. Poudarila je potrebo po posodobitvi Zakona o državnem odvetništvu, saj trenutni zakon povzroča neenako obravnavo in je po njenem mnenju nesistemski.

Poseben poudarek je namenila okoljskim zadevam, ki jih pokriva Državno odvetništvo Republike Slovenije, kot so odškodninska odgovornost, upravni spori in mednarodne arbitraže ter zadeve pred Sodiščem EU in Evropskim sodiščem za človekove pravice, pri čemer je izpostavila primer Duarte Agostinho in morebitno novo tožbo pred Sodiščem EU zaradi neustreznega stanja travniških vrst.

Dr. Kerševan je izrazila prepričanje, da morajo biti državni odvetniki sistemsko vrnjeni med pravosodne funkcionarje. Opozorila je na pomembnost varovanja tako naravnega kot pravnega okolja in na odgovornost državnih odvetnikov pri varovanju najpomembnejših državnih interesov.

Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je izpostavil, da je nemogoče, da bi se država izognila vsem sporom, bistveno pa je, da je sporov čim manj in da se ti hitro rešijo. Poudaril je, da so se državni odvetniki, ki že desetletja zastopajo državo, pokazali kot zanesljivi zastopniki interesov Republike Slovenije. Izpostavil je primere, kot sta HE Mokrice, kjer je Državno odvetništvo Republike Slovenije pomembno prispevalo k razjasnitvi ključnih vprašanj, in zadeva Petišovci, kjer aktivno zastopanje pred mednarodnimi vlagatelji predstavlja velik izziv.

Ministrica za pravosodje Andreja Katič se je v svojem nagovoru zahvalila za dosedanjo dobro odzivnost Državnega odvetništva Republike Slovenije in napovedala, da bo s pravosodnimi deležniki poskušala implementirati evropsko direktivo, ki se nanaša na okoljski kriminal, pred predvidenim rokom.

Ministrica Katič je tudi povedala, da se je seznanila z mnenji pravosodnih akterjev, kot tudi političnih odločevalcev in ugotavlja, da Državno odvetništvo Republike Slovenije nima primernega položaja, kot bi ga moralo imeti. »Nujno bo treba pristopiti k pripravi novega zakona o javnem oziroma državnem pravobranilstvu.«

Dr. Lučka Kajfež Bogataj, soprejemnica Nobelove nagrade za mir, je v svojem predavanju z naslovom »Kako preživeti na planetu, ki ne raste?« podala močno sporočilo o nujnosti takojšnjih ukrepov za blažitev podnebnih sprememb. Njena razprava o vplivu človeka na planet je znova pokazala na nujnost sistemskih sprememb in služi kot opomnik, da je pravo lahko ključno orodje v boju proti podnebnim spremembam.

Zaveza k nadaljnjemu delu

Dnevi Državnega odvetništva potrjujejo, kako nujen je dialog med pravnimi strokovnjaki in drugo strokovno javnostjo za oblikovanje trajnostnih rešitev. »Zato je ključno, da se zavedamo, da je vreden vsak, še tako majhen premik v smeri boljše družbe, in če ga je mogoče narediti danes, ga je tudi nujno narediti danes,« je v zaključku svojega govora povedala generalna državna odvetnica dr. Ana Kerševan.